Kontakt
Kontakt
URZĄD MIASTA I GMINY BIEŻUŃ
ul. Warszawska 2
09-320 Bieżuń
tel: (23) 657 80 56
fax: (23) 657 80 39
e-mail: umig@biezun.pl
www.biezun.pl
www.bip.biezun.nv.pl
Treść strony
9 września o godz. 9.09 obchodzimy Światowy Dzień FAS
FAS to anglojęzyczny skrót (Fetal Alcohol Syndrome) nazwy zaburzeń w rozwoju występujących u dzieci matek pijących alkohol w ciąży – Płodowy Zespół Alkoholowy
Co oznaczają 9.09 9:09?
9 to symbol ciąży. Ustanowienie takiego dnia ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na konsekwencje związane ze spożywaniem alkoholu w ciąży. Z taką ideą wystąpili rodzice niepełnosprawnych dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym, aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku o godz. 9.09 w Auckland w Nowej Zelandii.
Jaki wpływ ma alkohol na dziecko rozwijające się w łonie matki?
Alkohol wchłania się do krwiobiegu matki i już po ok. 40 minutach jego poziom u matki i u nienarodzonego dziecka jest taki sam. W efekcie u dziecka może rozwinąć się szereg wad, opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, zaburzenia psychologiczne.
Skutkiem działania alkoholu na rozwijający się płód może być poronienie, urodzenie martwego dziecka, przedwczesny poród, płodowy zespół alkoholowy – FAS oraz inne zaburzenia poalkoholowe.
Jaka ilość alkoholu zagraża dziecku?
Każda! Nie ma badań dotyczących tzw. „bezpiecznej” dawki alkoholu. Alkohol traktuje się jako czynnik teratogenny – czyli czynnik pochodzący ze środowiska zewnętrznego, działający na organizm w okresie jego rozwoju płodowego, który wywołuje wady wrodzone.
FAS w liczbach
Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ok. 30% (!!) polskich kobiet pije alkohol w czasie ciąży narażając siebie i swoje dziecko na niebezpieczeństwo. Szacuje się, że w Polsce rodzi się 3 dzieci z pełnoobjawowym FAS na 1000 żywo urodzonych. Dzieci z mniej nasilonymi uszkodzeniami poalkoholowymi jest znacznie więcej.
Czy z FAS się wyrasta?
FAS jest nieuleczalny. Ale jest to jedyne zaburzenie rozwojowe, którego można całkowicie uniknąć stosując abstynencję w ciąży.
Spotkanie informacyjne
BURMISTRZ MIASTA I GMINY BIEŻUŃ
oraz
GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W BIEŻUNIU
serdecznie zapraszają
na spotkanie informacyjne
w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bieżuniu
6 kwietnia 2018 roku (piątek) o godz. 13.00
Spotkanie informacyjne, ma na celu zapoznanie z formami pomocy osobom uzależnionym i członkom ich rodzin.
Prowadzący: - specjaliści z zakresu uzależnień
- oraz Anonimowi Alkoholicy.
X Dzień Trzeźwości 14-15 września 2017 r.
W dniach 14-15 września 2017r. w Bieżuniu odbyły się X Dni Trzeźwości. Z tej okazji w odpowiedzi na potrzeby lokalnej młodzieży gmina Bieżuń zaprosiła do współpracy trenerów Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, którzy przeprowadzili w Bieżuniu program Archipelag Skarbów. Program ten łączy w sobie trzy najważniejsze cechy dobrej profilaktyki:
- wspiera rodziców i wychowawców w przekazywaniu młodzieży świata wartości,
- jest atrakcyjny dla młodzieży,
- należy do nielicznej grupy programów skutecznych.
Spotkania miały formę warsztatów dla uczniów gimnazjum. W ramach programu znakomicie przygotowani trenerzy wyjaśniali młodzieży najważniejsze prawa rządzące miłością. Omawiali też problemy takie jak uzależnienie od seksu i pornografii oraz mechanizmy związane z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Wszystkie te tematy były poruszane z dużą delikatnością i powagą, tak, by nie zranić tych, którzy mają takie doświadczenia, a zarazem przestrzec tych, którzy ich jeszcze nie mają. Ważnym aspektem programu był trening asertywności, w którym uczestnicy mogli ćwiczyć umiejętność przeciwstawiania się negatywnej presji rówieśników.
W Archipelagu Skarbów wykorzystany był cały wachlarz różnorodnych metod pracy z grupą, m.in. udźwiękowione prezentacje multimedialne, krótkie filmiki i muzyka. Były również dynamiczne ćwiczenia, do których chętnie zgłaszali się ochotnicy – nagradzani z udział nie tylko brawami, ale także prezentami. Młodzież była angażowana do tego by odpowiadać na pytania, głosować, a nawet śpiewać razem z trenerami „Szantę z Archipelagu Skarbów”. Humor przepleciono z poważną treścią w sposób, zapewnił młodzieży chwile wytchnienia i odreagowania.
Ponadto w ramach w/w programu odbyły się szkolenia dla rady pedagogicznej i rodziców gimnazjalistów.