Podstawą prawną działania Gminnej Komisji Rozwiążywania Problemów Alkoholowych jest:
Ustawa z dnia 26 października 1982r o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, oraz Ustawa z dnia 29 lipca 2005r o przeciwdziałaniu narkomanii.
W świetle ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, gminy w ramach zadań własnych prowadzą działania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu. W szczególności zadania te obejmują:
- zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu,
- udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie,
- prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych,
- wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych, podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów dotyczących zakazów reklamy i promocji napojów alkoholowych, sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego,
- wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie centrów integracji społecznej.
Ponadto obecnie gminy realizują zadania wynikające również z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Przeciwdziałanie narkomanii należy do zadań własnych gminy, obejmujących:
- zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem;
- udzielanie rodzinom, w których występują problemy narkomanii, pomocy psychospołecznej i prawnej;
- prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych dla uczniów, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych;
- wspomaganie działań instytucji, organizacji pozarządowych i osób fizycznych, służących rozwiązywaniu problemów narkomanii;
- pomoc społeczną osobom uzależnionym i rodzinom osób uzależnionych dotkniętym ubóstwem i wykluczeniem społecznym i integrowanie ze środowiskiem lokalnym tych osób z wykorzystaniem pracy socjalnej i kontraktu socjalnego.
Realizacja zadań, o których mowa powyżej, jest prowadzona w postaci Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.
PRZYMUSOWE LECZENIE ODWYKOWE
Zgodnie z art. 24 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, osobę nadużywającą alkoholu można skierować na badania przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego tylko wtedy jeśli osoba ta:
- powoduje rozkład życia rodzinnego,
- demoralizuje małoletnich,
- uchyla się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny,
- systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny.
Jednocześnie wymienione wyżej przesłanki (jeśli choć jedna z nich jest spełniona) dają możliwość podjęcia czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.
Oczywiście osoba uzależniona od alkoholu leczeniu takiemu może poddać się dobrowolnie i jest ono bezpłatne co gwarantuje art. 21 ust. 3 ustawy.
O zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego orzeka sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, w postępowaniu nieprocesowym. (art. 26 ust. 2 ustawy).
Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy, sąd wszczyna postępowanie na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora w związku z czym, osoby najbliższe mogą składać wnioski o przymusowe leczenie osób uzależnionych od alkoholu do jednej z tych dwóch instytucji, które na mocy wspomnianego art. zbierają dokumentację w tej sprawie. Więcej informacji znajdą Państwo w rozdziale 2 wymienionej wyżej ustawy. Ponadto na stronie druki znajdą Państwo gotowe formularze - wnioski do pobrania oraz instrukcję ich wypełnienia.
Inaczej sprawy się mają jeśli osoba uzależniona jest od od środków odurzających lub substancji psychotropowych. W tym przypadku postępowanie w stosunku do osób uzależnionych reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z nią przymusowo można leczyć tylko osobę niepełnoletnią o czym mówi art. 30 ust. 1 "Na wniosek przedstawiciela ustawowego, krewnych w linii prostej, rodzeństwa lub faktycznego opiekuna albo z urzędu sąd rodzinny może skierować niepełnoletnią osobę uzależnioną na przymusowe leczenie i rehabilitację". Osoba dorosła leczeniu takiemu może poddać się jedynie dobrowolnie.
|