Kontakt
Kontakt
URZĄD MIASTA I GMINY BIEŻUŃ
ul. Warszawska 2
09-320 Bieżuń
tel: (23) 657 80 56
fax: (23) 657 80 39
e-mail: umig@biezun.pl
www.biezun.pl
www.bip.biezun.nv.pl
Treść strony
Miasto i Gmina
Bieżuń położony jest na północno-zachodnim skraju województwa mazowieckiego, na terenach nizinnych, w dolinie rzeki Wkry w odległości 25 km od Sierpca, 45 km od Mławy i 135 km do Warszawy, na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 541 Lubawa-Lidzbark Welski-Żuromin-Sierpc i 561 Bieżuń- Szumanie (do drogi krajowej 10). W niewielkiej odległości od Bieżunia przebiegają również główne trasy komunikacyjne Warszawa-Gdańsk (droga nr 7) i Warszawa-Toruń-Bydgoszcz-Szczecin (droga nr 10).
Bieżuń jest największą, pod względem powierzchni i liczebności mieszkańców, miejscowością gminą. Miasto Bieżuń liczy około 2000 mieszkańców. Mieszkańcy Bieżunia to ludzie wykształceni, przedsiębiorczy i bardzo zaangażowani w życie społeczne.
Bieżuń jako miejscowość gminna posiada dobrze rozwiniętą obsługę mieszkańców. Dla spełnienia ich potrzeb działają tu różnego rodzaju instytucje publiczne. Najważniejszą placówką publiczną w Bieżuniu jest Urząd Miasta i Gminy. Na terenie Urzędu funkcjonuje Gmina Komisja Rozwiązywaniu Problemów Alkoholowych oraz Punkt Doradztwa Rolniczego. Kolejny publiczną placówką jest Bank Spółdzielczy, Urząd Pocztowy oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej.
W mieście działają również Muzeum Małego Miasta - jedyne tego rodzaju w Polsce oraz Biblioteka Publiczna. Na terenie miasta funkcjonują 4 placówki oświatowe: Samorządowe Przedszkole, Samorządowa Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące.
Muzeum Małego Miasta powołano do życia w 1974 roku. Pierwotnie o typowo etnograficznym profilu, do 1986 r. koncentruje swój zakres zainteresowań na ekspozycji kultury materialnej małego miasteczka z II połowy XIX stulecia. W 1993 roku Muzeum uzyskało stałą siedzibę w odremontowanym budynku byłego szpitala, ufundowanego przez Konstancję Zamoyską w ostatnich latach XVIII w.
Bieżuń i okolice to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki weekendowej w nieskażonej cywilizacją przyrodzie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - miłośnicy sportów wodnych, wędkarze, rowerzyści oraz ci, którzy w wolnym czasie lubią wędrować - kilometry malowniczych tras.
Urokliwym miejscem jest "Borek" - teren rekreacyjny z zarybianym łowiskiem dla wędkarzy (licencję na łowienie można kupić w miejscowym BTW, sezon wędkarski rozpoczyna się w maju), plażą i kąpieliskiem, boiskiem do siatkówki plażowej oraz zadaszonym grillem, na którym można upiec złowionego karpia.
W Bieżuniu działają organizacje społeczne - Koło PZW, Bieżuńskie Towarzystwo Wędkarskie (BTW) , Ochotnicza Straż Pożarna, Klub Sportowy "Wkra-Bieżuń" oraz Towarzystwo Przyjaciół Bieżunia. Główne cele działalności Towarzystwa to rozwój kultury, pielęgnowanie tradycji, działania na rzecz dzieci i młodzieży.
Bogata historia miasta pozostawiła liczne ślady w postaci zabytków architektur. Do najważniejszych należą: kościół z 1768 r. ufundowany przez Andrzeja Zamoyskiego, okazały budynek drewniany na rogu rynku i ul. Zamkowej zbudowany przed 1823 rokiem jako szpital (aktualnie w budynku mieści się Muzeum Miasta oraz siedziba Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia) oraz Dom Poety Stefana Gołębiowskiego, tłumacza Horacego i działacza społecznego (przy ul. Zamkowej 4).