Kontakt
Kontakt
URZĄD MIASTA I GMINY BIEŻUŃ
ul. Warszawska 2
09-320 Bieżuń
tel: (23) 657 80 56
fax: (23) 657 80 39
e-mail: umig@biezun.pl
www.biezun.pl
www.bip.biezun.nv.pl
Treść strony
Informacja GKRPA
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (GKRPA) - społeczna komisja działająca na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, utworzona przez zespół ludzi, których zadaniem jest realizacja zadań tejże ustawy, a także ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Podstawowym zadaniem komisji jest prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu, a w szczególności zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacji dla takich osób.
Szczegółowy zakres zadań oraz funkcjonowanie komisji reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Punkt Konsultacyjny Dla Osób Uzależnionych Od Alkoholu i Ich Rodzin
Celem jaki przyświeca istnieniu punktu jest pomoc osobom zmagającym się z problemem uzależnienia od alkoholu oraz osobom im najbliższym. Obecnie rola punktu konsultacyjnego stała się bardziej interdyscyplinarna i polega na zdiagnozowaniu problemów całej rodziny i zaplanowaniu pomocy dla wszystkich jej członków (dorosłych i dzieci). Dotyczy to takich problemów jak:
- Picia szkodliwego, uzależnienia, współuzależnienia, sytuacji dzieci w rodzinie alkoholowej.
- Zjawiska przemocy w rodzinie.
- Problemów pijących nastolatków.
- Bazy adresów i ofert profesjonalnych placówek pomocowych na terenie powiatu i województwa.
Do podstawowych zadań konsultanta należy:
- Motywowanie zarówno osób uzależnionych, jak i osób współuzależnionych do podjęcia psychoterapii w placówkach lecznictwa odwykowego, kierowanie do leczenia specjalistycznego.
- Motywowanie osób pijących ryzykownie i szkodliwie, ale nieuzależnionych do zmiany szkodliwego wzoru picia.
- Udzielanie wsparcia osobom po zakończonym leczeniu odwykowym.
- Rozpoznanie zjawiska przemocy domowej, udzielenie stosownego wsparcia i informacji o możliwościach uzyskania pomocy i powstrzymania przemocy.
- Inicjowanie interwencji w przypadku diagnozy przemocy domowej.
- Gromadzenie aktualnych informacji na temat dostępnych miejsc pomocy i kompetencji poszczególnych służb i instytucji z terenu gminy, które powinny być włączone w systemową pomoc dla rodziny.
Podmioty gospodarcze posiadające zezwolenia
na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bieżuniu zwraca się do Państwa - nie tylko jako sprzedawców alkoholu, ale również, a może przede wszystkim, jako rodziców oraz dojrzałych i odpowiedzialnych dorosłych - z uprzejmą prośbą o nie sprzedawanie i nie podawanie piwa, wina lub jakichkolwiek napojów alkoholowych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.
Aby się o tym przekonać i aby mieć pewność, iż nie popełniacie Państwo przestępstwa, macie prawo zażądać dokumentu potwierdzającego wiek klienta (art. 15 ust 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który mówi, że w "przypadku wątpliwości, co do pełnoletności nabywcy, sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy".
Znowelizowana, w kwietniu 2001 roku ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zaostrzyła jeszcze przepisy w tym zakresie.
Sprzedaż alkoholu nieletnim stała się przestępstwem. Sądy karne orzekające w takich sprawach mogą nie tylko ukarać wysoką grzywną, ale także orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy.
Sąd może również - jako dodatkową karę - orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych. Sprzedając jedną butelkę piwa niepełnoletniej dziewczynie lub chłopcu można naprawdę wiele stracić.
Wiemy, że wśród Państwa jest wielu uczciwych sprzedawców, którzy oprócz roli handlowca stawiają się w roli obywatela i zwracają uwagę na to, komu sprzedają alkohol. Chcemy, aby grono odpowiedzialnych i rzetelnych sprzedawców stale się zwiększało, aby każdy z Państwa miał świadomość, że sprzedaż alkoholu nieletnim to nie tyko przestępstwo, ale także wielka szkoda wyrządzona młodemu człowiekowi, jego rodzicom i najbliższym.
"Polska Deklaracja
w Sprawie Młodzieży i Alkoholu"
UCHWAŁA SEJMU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 18 lutego 2000 r.
Picie i upijanie się przez dzieci i młodzież jest jednym z największych problemów społecznych współczesnej Polski. Można i trzeba przeciwstawić się mu z całym zdecydowaniem.
W drugiej połowie lat 90 nastąpił znaczny wzrost spożycia alkoholu przez polską młodzież. Jest ona poddawana przez biznes alkoholowy agresywnym, zaplanowanym i skutecznym oddziaływaniom promującym picie alkoholu.
Pijaństwo i alkoholizm burzą życie rodzinne i prowadzą do licznych tragedii. Dorośli, nadużywając alkoholu, powodują cierpienia swoich dzieci, odbierają im młodość i poczucie bezpieczeństwa. Młodzi ludzie upijając się tracą szansę na prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny, niszczą swoje zdrowie oraz możliwość efektywnej nauki i pracy. Picie alkoholu powoduje także wiele wypadków i urazów.
Obecnie realizowany "Narodowy Program Zdrowia 1996-2005" wśród głównych zagrożeń zdrowia i problemów zdrowotnych ludności wymienia nadmierne spożycie alkoholu, a zwłaszcza napojów wysokoprocentowych. Jednym z celów strategicznych programu jest zmniejszenie spożycia alkoholu oraz zmniejszenie szkód zdrowotnych spowodowanych alkoholem.
My, Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, u progu 2000 roku zobowiązujemy się sami oraz wzywamy wszystkich, którzy czują się odpowiedzialni za zdrowie i przyszłość młodego pokolenia Polaków, do postępowania zgodnie z przedstawionymi w Deklaracji zasadami etycznymi i sposobami działania.
Wzywamy administrację rządową i samorządową, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe oraz wszystkich obywateli do powszechnego i skutecznego współdziałania w realizowaniu zadań określonych w Narodowym Programie Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz ustawie o wychowywaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zgodnie ze wskazanymi w Deklaracji zasadami, w tym przekazania ustawowego 1% z podatku akcyzowego od napojów alkoholowych na realizację tego programu.
Wszystkie dzieci i młodzież mają prawo do życia w środowisku rodzinnym, szkolnym i lokalnym, wolnym od zagrożeń związanych z piciem alkoholu, a obowiązkiem dorosłych jest im to zapewnić.
Wszyscy rodzice, opiekunowie i wychowawcy mają obowiązek wychowywania dzieci w postawach abstynencji i mają niezbywalne prawo do uzyskiwania wsparcia oraz pomocy w rozwiązywaniu problemów wynikających z picia alkoholu.
Wszystkie dzieci i młodzież mają prawo do wartościowej informacji o negatywnych skutkach picia alkoholu oraz edukacji promującej styl życia bez alkoholu. Apelujemy do wszystkich środków masowego przekazu o współpracę w realizacji tego prawa.
Wszystkie rodziny mają prawo do uzyskiwania profesjonalnej pomocy w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami wynikającymi z picia alkoholu.
Wszyscy dorośli mają obowiązek przeciwdziałania sprzedaży i podawaniu napojów alkoholowych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia, oraz reklamowaniu i promocji picia alkoholu.
Wszystkie dzieci i młodzież wychowujące się w rodzinach z problemem alkoholowym mają prawo do pomocy socjalnej i psychologicznej oraz ochrony prawnej.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ocenia jako wysoce naganny i szkodliwy społecznie udział osób publicznych, instytucji i mediów cieszących się popularnością wśród młodego pokolenia w komercyjnych akcjach reklamujących i promujących spożywanie alkoholu.
Kierunki działania w sprawie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych młodzieży
- Promowanie trzeźwości oraz wspieranie środowisk i postaw abstynenckich, szczególnie poprzez zaangażowanie się w tym kierunku mediów publicznych.
- Tworzenie dzieciom i młodzieży warunków do trzeźwego i zdrowego stylu życia (miejsca do uprawiania sportu, zabawy i wypoczynku).
- Zapewnienie dzieciom i młodzieży dostępu do programów edukacyjnych i profilaktycznych, promujących wartościowy i zdrowy styl życia oraz uczących umiejętności potrzebnych do życia bez alkoholu.
- Konsekwentne egzekwowanie zakazu podawania i sprzedaży alkoholu nieletnim oraz reklamy napojów alkoholowych.
- Rozwijanie profilaktyki rodzinnej - uczenie rodziców umiejętności wspierania abstynencji dzieci oraz udzielanie pomocy profesjonalnej rodzicom, których dzieci się upijają.
- Zwiększenie dostępności pomocy socjalnej, psychologicznej i socjoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemami alkoholowymi.
- Pomoc dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich dostarczających opieki dzieciom i wspierających proces zdrowienia rodzin z problemami alkoholowymi.
- Rozwijanie edukacji publicznej i szkolenie przedstawicieli różnych zawodów w zakresie problemów alkoholowych.
- Zapewnienie pomocy wychowawczej i terapeutycznej młodzieży z problemami alkoholowymi.
- Zwiększenie dostępności i skuteczności profesjonalnej terapii osób uzależnionych i współuzależnionych członków rodzin.
Źródło: www.parpa.pl
X Dzień Trzeźwości 14-15 września 2017 r.
IX Dzień Trzeźwości – 19 października 2016 r.
„ Jak alkohol zmienia zachowanie” pod takim hasłem dziewiąty już raz w gminie Bieżuń, obchodzony jest w październiku „Dzień Trzeźwości”. Przy współpracy z Referatem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żurominie zaplanowano działania profilaktyczne skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży uczącej się oraz do kierowców poruszających się po drogach naszej gminy, w harmonogramie przewidziano następujące wydarzenia. Spotkanie z uczniami klas szóstych Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu i Szkoły Podstawowej w Sławęcinie, klas I- III gimnazjum oraz młodzieżą licealną. Krótkie prelekcje (odbyły się na razie dla uczniów ZPO) obfitowały w ciekawe zadania, ponieważ głównym „gadżetem” były alkogogle, zakupione przez GKRPA w Bieżuniu na ten cel specjalne okulary, które choć wyglądają jak zwykłe gogle, mają niezwykłe właściwości. Pokazują, jak widzi i odbiera otoczenie osoba pod wpływem alkoholu, a próba chociażby złapania małej piłki nie mówiąc już o jeździe samochodem z tym urządzeniem jest niezwykle pouczająca.
Nakładając alkogogle na własnej skórze można się przekonać, jaki wpływ na sprawność psychomotoryczną może mieć stężenie alkoholu we krwi wynoszące od 0,8 do 1,5 promila.
Alkogogle pokazują, w jaki sposób nasza koordynacja wzrokowo-ruchowa, to co widzę i robię, zmienia się po alkoholu. Kierowcy będą również mogli już niebawem zobaczyć na trzeźwo jak działa alkohol dzięki niezwykłym okularom.
Organizatorzy:
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bieżuniu.
VIII DZIEŃ TRZEŹWOŚCI
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych już po raz ósmy zorganizowała „Dzień trzeźwości”, głównie po to, aby zwrócić uwagę młodych ludzi, (tym razem gimnazjalistów z gminy Bieżuń) na to jak ważna jest wiedza i świadomość o zagrożeniach płynących ze współczesnego świata. W tym roku zaproponowaliśmy młodzieży event profilaktyczny. Dzięki uprzejmości dyrektora naszej szkoły i na zaproszenie GKRPA przyjechał znany profilaktyk, terapeuta uzależnień i muzyk bluesowy Pan Sławek Pyrko. Poprowadził on z uczniami spotkania profilaktyczne, pt: „Rozmowy o życiu”, których głównym założeniem było zwrócenie uwagi słuchaczy na niewymierną wartość jaką stanowi życie i zdrowie każdego z nas. Spotkania trwały ok. 50 min., uczniowie byli podzieleni na grupy wiekowe, w czasie spotkań mogli swobodnie porozmawiać i dowiedzieć się między innymi o działaniu używek na młody organizm, co to są dopalacze i dlaczego alkohol wyłącza mózg, mogli również posłuchać dobrej autorskiej muzyki Pana Sławka. Uczniowie z zainteresowaniem i dużą aktywnością uczestniczyli w proponowanych przez prowadzącego zadaniach. To było pierwsze tego typu spotkanie z Panem Sławkiem, mamy nadzieję, że będzie takich spotkań więcej.
Organizatorzy