Kontakt
Kontakt
URZĄD MIASTA I GMINY BIEŻUŃ
ul. Warszawska 2
09-320 Bieżuń
tel: (23) 657 80 56
fax: (23) 657 80 39
e-mail: umig@biezun.pl
www.biezun.pl
www.bip.biezun.nv.pl
Treść strony
Przyroda
Znajdujące się w okolicy Bieżunia zespoły leśne, łąki i liczne pomniki przyrody stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji. W bieżuńskich lasach natknąć się można na jelenie, sarny i dziki, które szczególnie upodobały sobie leśne zagajniki i podmokłe tereny. O czystości środowiska wodnego okolicy świadczy także obecność wszędobylskich bobrów i wydr.
Bezpośrednia bliskość Wkry oraz cisza i spokój sprawia, ze Bieżuń i jego okolice mogą stać się miejscami niezwykle atrakcyjnymi turystycznie.
Miejscem o szczególnym znaczeniu przyrodniczym jest rezerwat "Gołuska Kępa", znajdujący się w pobliżu Bieżunia. Granicę rezerwatu stanowi stare koryto rzeki Wkry oraz okalające go łąki i las olchowy od strony zachodniej. Na terenie rezerwatu wyodrębniono dwa typy siedliskowe las: las świeży i ols. Gatunkiem dominującym w rezerwacie jest jesion. Znaczną domieszkę tworzą również: lipa drobnolistna, jawor, olsza czarna, dąb, wierzba i wiąz. Dobrze rozwinięta jest także warstwa krzewów, utworzona przez podrost drzew oraz leszczynę i trzmielinę i warstwa runa z gatunkami przytulii, turzycy i zdrojówki rutewkowatej.
Fauna znajduje tu również doskonale warunki bytowania. W rezerwacie spotykane są: sarny, dzik, jeleń, łoś, jeż, zając szarak, kuna, wiewiórka, piżmak, często zauważa się także lisa, tchórza i borsuka.
Z rezerwatem wiąże się też pewnie element historii. Henryk Sienkiewicz zbierając materiały do "Krzyżaków", odwiedzał okolice Gołuszyna. Pływał łodzią po wkrze, która rozwidlała się tworząc wyspę. Zauroczony miejscową przyrodą, gród literackiego rycerza Juranda umiejscowił właśnie na tej wyspie, nazywając ją Spychowem.