Konkurs Edukacji Ekologicznej dla dzieci - Mistrz Recyklingu i Przyjaciele 2022
Fundacja Chlorofil zaprasza do udziału w konkursie ekologicznym.
III Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowanke o Bezpieczenstwie w Gospodarstwie Rolnym
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza III Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym
Zapraszamy dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”. Patronat Honorowy nad konkursem sprawuje Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
Szczegóły na stronach KRUS
Dodatek osłonowy
Więcej informacji na stronie:
Zwrot podatku akcyzowego w roku 2022
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej
powinien zbierać faktury VAT
- w terminie od 1 lutego 2022 r. do 28 lutego 2022 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r.,
- w terminie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta,
w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2022 r.
Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2022 r. wynosi:
110,00 zł * ilość ha użytków rolnych
oraz
40,00 zł * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła
Pieniądze wypłacane będą w terminach:
1 - 30 kwietnia 2022 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie
3 - 31 października 2022 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie
gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Zwrot podatku akcyzowego.
Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
Urząd Stanu Cywilnego w Bieżuniu zaprasza wszystkie pary małżeńskie, które w 2022 roku będą obchodziły jubileusz 50 –lecia pożycia małżeńskiego „ Złote Gody” i są zainteresowane otrzymaniem medalu za długoletnie pożycie małżeńskie o zgłaszanie się do tutejszego Urzędu do dnia 30 kwietnia 2022r., w celu sporządzenia wniosku do Prezydenta RP o przyznanie medalu za „Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.
Prosimy zatem rodziny jubilatów, bądź zainteresowanych o kontakt z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, pok. Nr 5, tel. 23 65 78 056 wew. 17 .
Kierownik
Urzędu Stanu Cywilnego
Anna Liszewska
Wprowadzenie pierwszego stopnia alarmowego ALFA oraz pierwszego stopnia alarmowego CRP (stopień ALFA-CRP)
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
Dzień Sołtysa 2022 - życzenia od Wojewody Mazowieckiego
Dzień Sołtysa 2022 - Życzenia
Przedłużenie okresu obowiązywania trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP
Wystawa Wielkanocna - Konkurs
Stowarzyszenie Społecznej Samopomocy - Lokalna Grupa Działania zaprasza do wzięcia udziału w Wystawie Wielkanocnej 01 kwietnia 2022r. W Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej w Glinojecku, ul. Ciechanowska 8C, Glinojeck.
Program mPotęga - dofinansowanie edukacji matematycznej szkół, bibliotek i stowarzyszeń
Odkrywanie matematyki w origami, geometria z robotami, matematyczne przepisy w kuchni a nawet… pachnąca matematyka! Królowej nauk można doświadczać wszystkimi zmysłami a dowodzą tego nauczyciele, którzy wzięli udział w ubiegłorocznej edycji mPotęgi. Fundacja mBanku czeka na kolejne niestandardowe pomysły w dziewiątej edycji swojego flagowego programu grantowego. Konkurs ruszył 14 marca.
Przedłużenie okresu obowiązywania trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP
ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2022
Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników w 2022 roku - KRUS
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Żurominie informuje iż w roku 2022 w okresie wakacji organizowane są dla dzieci rolników z terenu Mazowsza turnusy rehabilitacyjne, które dotyczą schorzeń układu oddechowego oraz z układu ruchu .
Turnus dla dzieci chorobami układu oddechowego:
- w CRR KRUS w Świnoujściu w terminie: 11.08-31.08.2022r.
Turnus dla dzieci chorobami układu ruchu:
- w CRR KRUS w Jedlcu w terminie: 01.08-21.02.2022r.
Zasady kierowania i kwalifikowania dzieci na turnusy rehabilitacyjne:
- Przynajmniej jedno z rodziców (opiekunów prawnych) podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy. Jeżeli rolnik ubezpieczony jest na wniosek w pełnym zakresie ubezpieczenie powinno trwać nieprzerwalnie co najmniej rok,
- Wiek - dzieci urodzone w latach 2007 - 2015 (7-15lat)
- Podstawą skierowania dziecka jest wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Rozwoju Wsi z dnia 19 lipca 2013r. w sprawie warunków i trybu kierowania przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na rehabilitację lecznicza oraz udzielenie zamówień na świadczenia i usługi rehabilitacyjne(Dz. U. z 2013 r. poz. 860). Wniosek powinien być wystawiony przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę w leczeniu którego pozostaje dziecko.
Wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej KRUS www.krus.gov.pl. Do wniosku obligatoryjnie powinien zostać dołączony wypełniony załącznik 2 do niniejszego pisma stanowiącego dodatkową informację o stanie zdrowia dziecka.
Wnioski należy złożyć w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówce Terenowej w Żurominie przy ul. Zielonej 7, 09 - 300 Żuromin w terminie 13 maja 2022r.
Wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń na podstawie Zarządzenia nr 87 z dnia 14 kwietnia 2022r. wydanego przez Prezesa Rady Ministrów informuje o wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) oraz na podstawie Zarządzenia nr 88 z dnia 14 kwietnia 2022r. informuje o wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopień CHARLIE-CRP) obowiązującego na obszarze całego kraju od dnia 16 kwietnia 2022r. od godz. 00:00 do dnia 30 kwietnia 2022r. do godz. 23:59.
Stopień BRAVO jest wprowadzany w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.
Natomiast stopień CHARLIE-CRP jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń
/-/ mgr Andrzej Szymański
UROCZYSTE OBCHODY 231. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
„Złote Gody ” w Bieżuniu
„Złote Gody ” w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bieżuniu - 21 kwiecień 2022r.
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Andrzej Szymański.
W tym dniu obchodzili Jubileusz Złotych Godów pary małżeńskie :
- Aleksandra i Tadeusz Banach
- Janina i Eugeniusz Kowalscy
- Anna i Romana Kuźniewscy
- Barbara i Henryk Sikut
- Weronika i Franciszek Szkolmowscy
- Cecyla i Józef Sztybor
- Barbara i Stanisław Wawszczak
- Elżbieta i Waldemar Witak
- Krystyna i Ryszard Zajdzińscy
- Zofia i Józef Żulewscy.
Jubilatom wręczono dyplomy, listy gratulacyjne i kwiaty.
Serdeczne życzenia długich lat przeżytych razem w szczęściu, poszanowaniu i miłości, spokoju i radości, troski ze strony bliskich oraz dobrego zdrowia przekazali Jubilatom:
Burmistrz Miasta i Gminy -Andrzej Szymański , Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego- Anna Liszewska, Przewodniczący Rady Miejskiej- Andrzej Sztybor, Z-ca Kierownika USC- Nina Pachniewska ,Skarbnik Gminy –Renata Wiśniewska.
Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach
Od niedzieli, 1 maja, na drogach niemal całego kraju, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami , które odbędą się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP.
W ramach ćwiczenia, od 1 maja do końca miesiąca, po drogach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.
Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.
Pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej poruszać się będą w godzinach nocnych, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.
Zwracamy się z apelem do społeczeństwa – chrońmy dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Prosimy nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.
Informacja o wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) oraz o wprowadzeniu trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopień CHARLIE-CRP)
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń na podstawie Zarządzenia nr 107 z dnia 29 kwietnia 2022r. wydanego przez Prezesa Rady Ministrów informuje o wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) oraz na podstawie Zarządzenia nr 108 z dnia 29 kwietnia 2022r. informuje o wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopień CHARLIE-CRP) obowiązującego na obszarze całego kraju od dnia 1 maja 2022r. od godz. 00:00 do dnia 15 maja 2022r. do godz. 23:59.
Stopień BRAVO jest wprowadzany w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.
Natomiast stopień CHARLIE-CRP jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń
/-/ mgr Andrzej Szymański
Nowy wzór wniosku o świadczenie pieniężne
W związku z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 kwietnia 2022r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi obowiązuje nowy wzór wniosku.
Spotkanie informacyjne skierowane do potencjalnych beneficjentów.
Stowarzyszenie Społecznej Samopomocy - Lokalna Grupa Działania w Ciechanowie zaprasza Mieszkańców Miasta i Gminy Bieżuń na spotkanie informacyjne skierowane do potencjalnych beneficjentów tj. mieszkańców, przedsiębiorców, przedstawicieli JST oraz organizacji pozarządowych zamieszkujących lub mających siedzibę na obszarze działania SSS-LGD.
Wprowadzenie drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) oraz wprowadzenie trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopień CHARLIE-CRP)
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń na podstawie Zarządzenia nr 132 z dnia 13 maja 2022r. wydanego przez Prezesa Rady Ministrów informuje o wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) oraz na podstawie Zarządzenia nr 131 z dnia 13 maja 2022r. informuje o wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopień CHARLIE-CRP) obowiązującego na obszarze całego kraju od dnia 16 maja 2022r. od godz. 00:00 do dnia 31 maja 2022r. do godz. 23:59.
Stopień BRAVO jest wprowadzany w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.
Natomiast stopień CHARLIE-CRP jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń
/-/ mgr Andrzej Szymański
Podpisanie umowy w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
17 maja 2022 r w Warszawie pomiędzy Gminą Bieżuń a Wojewodą Mazowieckim podpisana została umowa o dofinansowanie zadania pn. "Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Karniszyn Parcele (dr5oga nr 460101W Dębsk - Karniszyn Parcele) na odcinku od km 0+000,00 do km 0+900,00". Całkowity koszt inwestycji zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie wynosi 902 966,80 zł. Wysokość dofinansowania wynosi 722 373,44 zł. Wkład własny Gminy Bieżuń wynosi 180 593,36 zł.
Spławikowe zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży
MŁODZI WĘDKARZE
04.06. (sobota) na łowisku „Borek" odbędą się spławikowe zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży naszej gminy.
- kategoria I - dzieci do kl. IV
- kategoria II-dzieci kl. V-VI11
- kategoria III - Młodzież szkół ponadpodstawowych. Dzieci do kl. VIII z opiekunem
*wędki do 8m. długości. *obowiązkowy sadz
Zapisy do 03.06 do godz. 14 u p. Roberta Witaka, lub p.Piotra Czajkowskiego, lub p. Grzegorza Jabłońskiego.
Zbiórka o godz.8;00 przy wiacie.
Serdecznie zapraszamy.
Zarząd Koła PZW w Bieżuniu Burmistrz MiG Bieżuń
Wakacyjny pociąg „Słoneczny” Kolei Mazowieckich
„Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, wakacyjny pociąg „Słoneczny” Kolei Mazowieckich wraca na szlak i już 25 czerwca rozpoczyna swoje codzienne kursowanie do Ustki. Nowością jest dodatkowe połączenie w soboty, niedziele i święta - „Słoneczny – BIS”, który umożliwi podróżnym dojazd do Trójmiasta.
Pociąg „Słoneczny” po raz pierwszy wyruszył w trasę już w 2005 roku, i od tego czasu wzbudza zainteresowanie bardzo dużej liczby podróżnych. Do tej pory, z tego niezwykłego połączenia, skorzystało już ponad milion osób. Niewątpliwą zaletą „Słonecznego” jest wysoki standard i komfort podroży
w klimatyzowanych i komfortowych wagonach piętowych. W tym roku, aby umożliwić przejazd nad morze jeszcze większej ilości pasażerów, uruchamiamy dodatkowe połączenie do Trójmiasta – „Słoneczny – BIS”. Ceny biletów są atrakcyjne. Za bilet normalny do Ustki zapłacimy 75 zł. (studenci 36,75 zł, uczniowie 47,25 zł) natomiast przejazd „Słonecznym” i „Słonecznym – BIS” do Gdyni będzie nas kosztował tylko 60 zł. (studenci 29,40 zł , uczniowie 37,80 zł) – mówi Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich.
„Słoneczny” do Ustki wyjeżdża z Warszawy Wschodniej o godzinie 6.05 „Słoneczny – BIS” do Gdyni Głównej, wyjeżdża z Warszawy Wschodniej o godzinie 9.31. Podróż "Słonecznym" i „Słonecznym – BIS”
z Warszawy do Trójmiasta trwa nieco ponad 3 godziny, natomiast do Ustki 5 godzin 45 minut. Pociąg składa się z nowoczesnych wagonów piętrowych i lokomotywy Traxx wyprodukowanych przez firmę Bombardier. Osiąga maksymalną prędkość 160 km/h. Wagony piętrowe są klimatyzowane, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także wyposażone w przewijaki dla niemowląt. Turysta, który na wakacyjne wojaże zechce zabrać ze sobą rower, doceni możliwość skorzystania ze specjalnie zainstalowanych stojaków na rowery.
Jeden dzień w Trójmieście ze „Słonecznym” – to proste! Wyjazd z Warszawy Wschodniej o godzinie 6.05, a powrót z Trójmiasta około 19 pociągiem „Słoneczny – BIS”.
Pociąg zatrzyma się w pięciu miastach na Mazowszu – Legionowie, Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku, Ciechanowie i Mławie, w dwóch leżących na terenie województwa warmińsko-mazurskiego – Działdowie oraz Iławie, a także w kolejnych miastach województwa pomorskiego – Prabutach, Malborku, Tczewie, Gdańsku Głównym, Gdańsku Wrzeszczu, Gdańsku Oliwie, Sopocie i Gdyni Głównej. Po wyjechaniu z Trójmiasta pociąg zatrzyma się również w Wejherowie, Lęborku i Słupsku, by zakończyć trasę w Ustce.
Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie sloneczny.mazowieckie.com.pl. Bilety na przejazdy pociągiem „Słoneczny” są do nabycia w bardzo atrakcyjnych cenach, ponadto w cenie biletu podróżny może zabrać rower lub psa. Zakupu biletów można dokonać w kasach biletowych, za pośrednictwem strony bilety.mazowieckie.com.pl, w aplikacjach mobilnych, biletomatach KM, a także bezpośrednio u kierownika pociągu”.
Program „Poznaj Polskę”
Urząd Miasta i Gminy Bieżuń informuje, iż Gmina Bieżuń otrzymała dotację z Ministerstwa Edukacji i Nauki w łącznej wysokości 13.650,00 zł w ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę”. Dzięki otrzymanemu wsparciu uczniowie szkół podstawowych, dla których Gmina Bieżuń jest organem prowadzącym wezmą udział w realizacji zadania polegającego na dofinasowaniu wycieczek.
Program „Poznaj Polskę” ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki, stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
Całkowity koszt zadania wynosi 17.063,00 zł.
Wprowadzenie drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) oraz wprowadzenie trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopień CHARLIE-CRP)
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń na podstawie Zarządzenia nr 153 z dnia 31 maja 2022r. wydanego przez Prezesa Rady Ministrów informuje o wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) oraz na podstawie Zarządzenia nr 154 z dnia 31 maja 2022r. informuje o wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopień CHARLIE-CRP) obowiązującego na obszarze całego kraju od dnia 01 czerwca 2022r. od godz. 00:00 do dnia 30 czerwca 2022r. do godz. 23:59.
Stopień BRAVO jest wprowadzany w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.
Natomiast stopień CHARLIE-CRP jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń
/-/ mgr Andrzej Szymański
ODPADY WIELKOGABARYTOWE - INFORMACJA
Informujemy, iż w poniższych terminach będą odbierane z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Bieżuń ODPADY WIELKOGABARYTOWE, ZUŻYTY SPRZĘT RTV i AGD, OPONY OD SAMOCHODÓW OSOBOWYCH I POJAZDÓW JEDNOŚLADOWYCH
BIEŻUŃ - 4 CZERWCA 2022r (sobota)
TERENY WIEJSKIE (wszystkie miejscowości) – 25 CZERWCA 2022r (sobota)
WAŻNE! Odpady należy wystawić przed posesję do godz 7:00
Zostań Rodziną Wspierającą
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bieżuniu zobowiązany ustawą z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, do realizacji zadań związanych ze wspieraniem rodziny, przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej - zaprasza do współpracy rodziny, które chciałyby zostać rodzinami wspierającymi rodzin mających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.
Rodzina wspierająca, przy współpracy asystenta rodziny, pomaga rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych w:
- opiece i wychowaniu dziecka;
- prowadzeniu gospodarstwa domowego;
- kształtowaniu i wypełnianiu podstawowych ról społecznych (zgodnie z art.29 ustawy).
Pełnienie funkcji rodziny wspierającej może być powierzone osobom z bezpośredniego otoczenia dziecka, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo. Rodzinę wspierającą ustanawia się po uzyskaniu pozytywnej opinii kierownika ośrodka pomocy społecznej na podstawie przeprowadzonego przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego. (zgodnie z art.30 ustawy).
Zadaniem rodziny wspierającej nie jest wyręczanie, lecz aktywna pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji w rodzinach, które mają trudności w opiece i wychowaniu dzieci, jak również w szeroko pojętym funkcjonowaniu w społeczeństwie.
Rodziny wspierające pomagają przede wszystkim, w oparciu o własne zasoby i umiejętności, posiadaną wiedzę z zakresu prawidłowego wychowywania dzieci i realizowane wzorce funkcjonowania rodziny. Jest to forma towarzyszenia rodzinie mającej trudności w opiece i wychowaniu dzieci i tworzenie dla niej siatki wsparcia społecznego. Należy przy tym pamiętać, że rodziny wspierające nie wykonują swoich działań zawodowo i nie otrzymują wynagrodzenia, a jedynie zwrot kosztów związanych z udzielaniem pomocy.
Rodzina wspierająca zajmuje się w szczególności:
- organizowaniem czasu wolnego dzieciom z rodzin wspieranych;
- wypracowaniem nawyku wspólnego spędzania czasu przez członków rodziny;
- pomocą dzieciom w nauce;
- udzielaniem wskazówek w takich kwestiach, jak: gotowanie, sprzątanie, utrzymanie higieny osobistej, racjonalne prowadzenie budżetu domowego.
Aby zostać rodziną wspierającą należy:
- złożyć wniosek w tej sprawie do M-GOPS w Bieżuniu (wzór w załączeniu),
- wyrazić zgodę na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego M-GOPS w Bieżuniu
- uzyskać pozytywna opinię kierownika ośrodka pomocy społecznej,
- podpisać umowę, która określa zasady wspierania, a także możliwości zwrotu kosztów związanych z udzielaniem pomocy.
Osoby chętne do pełnienia funkcji rodziny wspierającej mogą zgłaszać swoją kandydaturę do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bieżuniu ul. Warszawska 2 pok. 24.
OGŁOSZENIE O ZMIANIE PRZEPISÓW UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ DLA MAZOWSZA
Powietrze w naszym regionie jest zanieczyszczone, szczególnie w sezonie grzewczym. To duże zagrożenie dla naszego zdrowia, życia i środowiska. Oddychanie obecnym w dymie benzo(a)pirenem może okazać się zabójcze, ponieważ przyczynia się do powstania wielu chorób, w tym nowotworów. Aby poprawić jakość powietrza wprowadzono uchwałę antysmogową¹ i wszyscy mieszkańcy Mazowsza są zobowiązani do przestrzegania jej postanowień od 11 listopada 2017 r.
Smog stale nie daje za wygraną. Od 2018 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska wydał ponad 270 powiadomień o wystąpieniu dni smogowych oraz ryzyku ich wystąpienia. Dlatego uchwała antysmogowa została znowelizowana². Nowe przepisy weszły w życie 14 maja 2022 r.
JAKIE ZMIANY NAS CZEKAJĄ?
Już za nieco ponad rok, od 1 października 2023 r. nie będzie można palić węglem w urządzeniach grzewczych na terenie m.st. Warszawy. W dalszej kolejności zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać mieszkańców gmin z terenu powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego, czyli z obszaru NUTS2 – warszawskiego stołecznego.
Kotły na paliwa stałe spełniające wymogi ekoprojektu uruchomione do 1 czerwca 2022 r. mogą być używane do końca ich żywotności na terenie m. st. Warszawy oraz gmin wchodzących w skład powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego. Jeżeli uruchomisz kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu po 1 czerwca 2022 r. nie będziesz mógł palić w nim węglem od 1 października 2023 r. w Warszawie, a od 1 stycznia 2028 r. w gminach z terenu powiatów z NUTS2 – warszawskiego stołecznego. Co równie istotne na terenie całego województwa mazowieckiego nowobudowane budynki, jeżeli będą w zasięgu sieci ciepłowniczej i będzie możliwe ich podłączenie do niej, nie będą mogły być ogrzewane paliwami stałymi (np. węglem, drewnem czy pelletem). Przepis będzie dotyczył tylko nowych budynków, dla których wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie nastąpi po 1 stycznia 2023 r.
POMOC FINANSOWA
Na wymianę kotłów oraz ocieplenie budynku można otrzymać dofinansowanie z krajowego programu Czyste Powietrze lub z gminnego programu dotacyjnego (jeżeli istnieje). Dotacje gminne i z programu Czyste Powietrze można łączyć. Można także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.
Program Czyste Powietrze oferuje dotacje do 69 000 zł. Poziom dofinansowania uzależniony jest od dochodów wnioskodawcy oraz wybranego źródła ciepła i wynosi od 30 do 90% inwestycji. W ramach Programu możliwe jest uzyskanie dotacji do wymiany pozaklasowych kotłów i pieców na węgiel, pellet i drewno na nowoczesne źródła ciepła, montaż odnawialnych źródeł energii oraz docieplenie budynków jednorodzinnych (ocieplenie ścian i stropów, wymiana okien i drzwi).
W czasie, gdy ceny wszystkich nośników energii (gaz, prąd, węgiel, drewno opałowe, itd.) drastycznie wzrosły, inwestycja w ocieplenie budynku oraz wymianę źródła ciepła na nowoczesne urządzenie, zużywające mniej paliwa, jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z dotacji, płać mniej za ogrzewanie i nie zanieczyszczaj powietrza!
WARTO WIEDZIEĆ Przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej będzie kontrolowane. Użytkowanie niedozwolonych urządzeń grzewczych i niedozwolonego opału może zostać ukarane mandatem do 500 zł, a w przypadku dalszego łamania przepisów sprawa może zostać skierowana do sądu. Możliwa grzywna to nawet 5 000 zł!
1. Uchwała nr 162/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
2. Uchwała nr 59/22 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 26 kwietnia 2022 r. zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Zawody Wędkarskie o Puchar Prezesa OSP Bieżuń
Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Bieżuniu uprzejmie zaprasza do wzięcia udziału w Zawodach Wędkarskich o Puchar Prezesa OSP Bieżuń zorganizowanych z okazji Pikniku Strażackiego
ZAWODY OBJĘTE SĄ HONOROWYM PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA I GMINY BIEŻUŃ
Konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu.
Burmistrza Miasta i Gminy Bieżuń ogłosza konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu.
INFORMACJA - UPŁYWA TERMIN SKŁADANIA DEKLARACJI DOTYCZĄCYCH ŹRÓDEŁ CIEPŁA I ŹRÓDEŁ SPALANIA PALIW.
URZĄD MIASTA I GMINY BIEŻUŃ INFORMUJE, IŻ DNIA 30.06.2022 r. (CZWARTEK)
UPŁYWA TERMIN SKŁADANIA DEKLARACJI DOTYCZĄCYCH
ŹRÓDEŁ CIEPŁA I ŹRÓDEŁ SPALANIA PALIW.
DEKLARACJE MOŻNA SKŁADAĆ W SEKRETARIACIE URZĘDU - POKÓJ NR 8.
WIĘCEJ INFOPRMACJI POD NR TELEFONU
(23) 657 80 56.
Wprowadzenie drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) oraz wprowadzenie trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopień CHARLIE-CRP)
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń na podstawie Zarządzenia nr 193 z dnia 30 czerwca 2022r. wydanego przez Prezesa Rady Ministrów informuje o wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) oraz na podstawie Zarządzenia nr 192 z dnia 30 czerwca 2022r. informuje o wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopień CHARLIE-CRP) obowiązującego na obszarze całego kraju od dnia 01 lipca 2022r. od godz. 00:00 do dnia 31 lipca 2022r. do godz. 23:59.
Stopień BRAVO jest wprowadzany w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.
Natomiast stopień CHARLIE-CRP jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń
/-/ mgr Andrzej Szymański
Weź udział w II ogólnopolskim konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”!
W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest Organizatorem konkursu, zapraszamy do udziału w II ogólnopolskim, amatorskim konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”. Nagraj i prześlij swój film do Organizatora konkursu. Pokaż, jak zmienia się polska wieś.
Jak się zgłosić?
Formularze zgłoszenia są przyjmowane do 28 września 2022 r., a filmy do 30 września 2022 r. Szczegóły znajdziesz na stronie MRiRW oraz na stronach Partnerów konkursu – ARiMR i KOWR:
www.gov.pl/web/rolnictwo/ogolnopolski-konkurs-filmowy-swiat-sie-kreci-wokol-wsi
https://www.gov.pl/web/arimr/wszystkie-aktualnosci
https://www.kowr.gov.pl/biuro-prasowe/aktualnosci
Do kogo skierowany jest konkurs?
Konkurs skierowany jest do młodych mieszkańców wsi, w wieku od 16 do 40 roku życia. W ramach konkursu przewidziane są 2 kategorie wiekowe:
- Kategoria I – Ta kategoria jest dla Ciebie, jeżeli masz od 16 do 25 lat i mieszkasz na wsi. Pokaż nam swoją wieś widzianą z Twojej perspektywy. Zaprezentuj swoją okolicę jako miejsce do życia i rozwoju zawodowego oraz podziel się swoimi planami na przyszłość. Opowiedz, jak widzisz siebie na wsi za kilka lat.
- Kategoria II – Jesteś młodym rolnikiem w wieku do 40 lat? Ta kategoria właśnie dla Ciebie. Podziel się swoją historią, pokaż nam swoje osiągnięcia i determinację w rozwijaniu swojego gospodarstwa, poprawie jego konkurencyjności na rynku – z wykorzystaniem środków unijnych.
Cel konkursu
Organizator czeka na filmowe opowieści o życiu na wsi, które staną się inspiracją dla innych młodych ludzi.
Celem konkursu jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku polskiej wsi i zawodu rolnika. Dzięki tej inicjatywie przekonamy się, że życie na wsi ma wiele pozytywnych aspektów, a rolnik to człowiek wszechstronny, który buduje swój potencjał dzięki pracy i efektywnemu wykorzystaniu środków unijnych.
Nasz ogólny dobrostan zależy od efektów ciężkiej pracy rolników.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Konkursie! Na najlepsze prace czekają nagrody pieniężne oraz upominki rzeczowe.
Komunikat - Mazowsze dla organizacji pozarządowych.
Komunikat – zaproszenie do współtworzenia Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2023 rok.
UWAGA mieszkańcy Gminy Bieżuń - po 30 czerwca wciąż składamy deklaracje do CEEB!
Mija ustawowy termin - 30 czerwca 2022 r. - do którego właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych składali deklaracje o źródłach ciepła. Jeśli jednak wskutek roztargnienia nie złożyłeś deklaracji, nie martw się tym, w dalszym ciągu deklarację możesz złożyć w systemie na stronie ceeb.gov.pl albo przekazać ją do swojego urzędu gminy tak jak dotychczas. Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Zatem nie czekaj dłużej złóż szybko deklarację do CEEB.
Przypominamy, w jaki sposób można złożyć deklarację?
1) w formie elektronicznej, czyli przez Internet wykorzystując do tego aplikację na stronie https://ceeb.gov.pl – jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób, umożliwiający oszczędność czasu i pieniędzy, bez potrzeby wychodzenia z domu. Zachęcamy wszystkich do korzystania z elektronicznego sposobu składania deklaracji. Jej wypełnienie w aplikacji nie zajmie dłużej niż kilka minut.
2) w formie papierowej - wypełniony dokument należy wysłać listem za pośrednictwem poczty albo złożyć osobiście we właściwym urzędzie gminy/miasta (zgodnie z lokalizacją budynku).
Pamiętaj, obowiązek złożenia deklaracji nadal z nami pozostaje:
- dla nowych źródeł ciepła – 14 dni od uruchomienia,
- dla źródeł ciepła wymienianych na nowe - 14 dni od uruchomienia,
- dla wszystkich zapominalskich – natychmiastowe złożenie deklaracji.
Wskazówka
Urzędnicy w gminach na wprowadzenie deklaracji papierowych do CEEB mają 6 miesięcy od dnia ich złożenia. Tym kanałem deklaracje będą wpływać do końca 2022 roku, dlatego niektóre deklaracje złożone papierowo mogą nie być jeszcze widoczne w systemie CEEB. Nie powoduje to jednak żadnego dodatkowego obowiązku dla właścicieli czy zarządców budynków.
Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Jej celem jest poprawa jakości powietrza walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.: "kopciuchów". Link do strony projektu: https://www.gunb.gov.pl/podmenu/1713
Informacja, dotycząca możliwości złożenia wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.
Z dniem 1 lipca 2022 r. wszedł w życie przepis art. 8 ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1383), umożliwiający składanie wniosków o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.
Wnioski - które powinny obejmować okres przed dniem 30 kwietnia 2022 r. - czyli przed wprowadzeniem obowiązku podawania numeru PESEL obywateli Ukrainy - należy złożyć w okresie 14 dni od dnia wejścia w życie ww. ustawy (do dnia 15 lipca 2022 r.)
Wnioski składa się na formularzu według wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, obowiązującego przed dniem
30 kwietnia 2022 r.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000608/O/D20220608.pdf
Wnioski złożone po 15 lipca 2022 r. nie będą rozpatrywane.
Moja społeczność wobec uchodźców – konkurs na wspomnienia, dzienniki i pamiętniki
Jeśli mieszkasz na wsi albo w miejscowości do dwudziestu tysięcy mieszkańców, a obecność uchodźców wpłynęła na życie Twoje i Twoich sąsiadów, to jest konkurs dla Ciebie. Jak zmieniło się Twoje życie osobiste i zawodowe? Czy Ty lub Twoi bliscy jesteście osobiście zaangażowani w działania na rzecz uchodźców? Na czym te działania polegają? A co zmieniło się w Twoim najbliższym otoczeniu i jak zmieniła się wieś/miejscowość? Jak zareagowały urzędy, szkoła czy firmy i organizacje pozarządowe? Jakie masz nadzieje, obawy albo oczekiwania wobec uchodźców i co sądzą Twoi sąsiedzi? Opowiedz nam o tym, biorąc udział konkursie IRWiR PAN. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone oraz opublikowane.
Zasady Konkursu są proste: prowadź notatki, rób zdjęcia i opisuj z perspektywy Twojej i Twojej społeczności, co zmieniło się na skutek pojawienia się uchodźców. Wybierz dowolną formę, np. dziennika, relacji, pamiętnika, bloga lub inną; możesz też dołączyć zdjęcia, rysunki lub to, co uznasz za istotne. Objętość dokumentów nie jest z góry określona, ale prosimy o nie mniej niż kilkanaście stron pliku tekstowego lub podobną objętość wpisów na blogu. Zależy nam na szczerości, dlatego wszystkim zainteresowanym gwarantujemy anonimowość, także w przypadku publikacji materiałów. Nie przejmuj się brakiem umiejętności pisarskich – nas interesują autentyczne doświadczenie, przeżycia i podejmowane działania. Każda informacja będzie dla nas ważna. Z jednostkowych losów i indywidualnych problemów odtworzymy obraz społeczności lokalnych, w których pojawili się uchodźcy.
Wyślij pracę oraz dołącz skan/oryginał podpisanego oświadczenia oraz zgłoszenie konkursowe. Regulamin konkursu oraz wzory potrzebnych oświadczeń dostępne są na stronie: ADRES STRONY Wyjaśnimy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na każde Twoje pytanie dotyczące konkursu zadane drogą mailową: pamietniki@edu.irwirpan.waw.pl lub telefonicznie pod numerem 510-989-136. Komplet dokumentów prześlij do 30 września 2022 r.
- Mailem: pamietniki@edu.irwirpan.waw.pl (preferowana)
- Pocztą tradycyjną:
Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN
Sekretariat
- Nowy Świat 72
00-330 Warszawa
Przewidujemy następujące nagrody za najlepsze prace:
- I nagroda – 3500 zł
- II nagroda – 2000 zł
- III nagroda – 1500 zł
- Trzy wyróżnienia – po 1000 zł
O ostatecznym podziale nagród zadecyduje Jury powołane przez organizatorów. Najciekawsze prace zostaną opublikowane w całości lub we fragmentach. Zastrzegamy sobie prawo do redakcji tekstów i ewentualnych skrótów. Autorzy mogą zastrzec swoje nazwiska do wiadomości organizatorów, a nadesłane prace opatrzyć godłem. Nadesłane prace nie będą zwracane, po zakończeniu konkursu zostaną zarchiwizowane.
INFORMACJA dla mieszkańców
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń informuje, że w dniach
od 16 do 19 sierpnia 2022 roku kasa Urzędu będzie nieczynna.
Wszelkie opłaty można uiszczać
w Banku Spółdzielczym w Bieżuniu na ul. Zamoyskiego 27
Numer konta Urzędu – podatki i inne należności
17 8212 0009 0000 3678 2008 0004
Numer konta bankowego do wpłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych
92 8212 0009 0000 3678 2008 0012
Nr konta Zakładu Komunalnego – opłaty za ścieki
14 8212 0009 0000 6493 2007 0002
Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek
Czy Twoje nerki są zdrowe?
Wciąż możesz zrobić darmowe badania w powiecie mławskim, żuromińskim i nidzickim!
Blisko miesiąc temu (27 lipca) w trzech powiatach ruszyły: wirtualna poradnia nefrologiczna i akcja społeczna Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek. Na 9 pytań o zdrowe nerki w internetowym teście (www.poradnianefrologiczna.pl) odpowiedziało już 2000 osób, a wiele z nich otrzymało bezpłatny kod na testy krwi i moczu. Bezpłatne badania można wykonać w każdym laboratorium ALAB w Mławie, Nidzicy i Żurominie. Bezpłatne skierowania na badania w kierunku chorób nerek są nadal dostępne, ale czas ucieka - można je wykorzystać tylko do końca września!
Dodatek węglowy – niebawem mieszkańcy będą mogli składać wnioski
W dniu 11.08.2022 roku opublikowana została ustawa o dodatku węglowym (Dz. U. z 2022 r., poz. 1692), która weszła w życie z dniem 12.08.2022 r.
Informujemy, że wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego określi Minister właściwy do spraw energii w drodze rozporządzenia.
Dokumenty nie zostały jeszcze opublikowane.
Procedura obsługi wniosków o wypłatę dodatku węglowego dla mieszkańców Gminy Bieżuń zostanie ogłoszona po opublikowaniu stosownego rozporządzenia.
Wniosek o przyznanie dodatku węglowego będzie można składać do 30 listopada 2022 roku.
/-/ Andrzej Szymański
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń
Dodatek węglowy - aktualizacja.
W dniu 11.08.2022 roku została opublikowana ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692), która weszła w życie z dniem 12.08.2022 r.
Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576).
Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.
Dodatek węglowy wynosi jednorazowo: 3000 zł zarówno dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, jak i gospodarstwa wieloosobowego;
Przez gospodarstwo domowe rozumie się:
- osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
- osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.
Dodatek węglowy nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477).
Wniosek:
Wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego określi Minister właściwy do spraw energii w drodze rozporządzenia.
https://www.gov.pl/web/klimat/wniosek-o-dodatek-weglowy
Druki wniosków – od środy ( 24.08.2022 r. ) – będą dostępne w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bieżuniu.
Wnioski można składać:
- elektronicznie na skrzynkę ePUAP Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bieżuniui (w przypadku składania wniosku w formie elektronicznej wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego).
- tradycyjnie (papierowo) w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bieżuniu, przy ul. Warszawska 2, 09-320 Bieżuń od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30.
Piętro III, pokój nr 20 w budynku UMiG w Biezuniu. Tel. 23 657 80 56 wew. 33.
Wniosek o przyznanie dodatku węglowego można składać do dnia 30 listopada 2022 r.
Wnioski o wypłatę dodatku węglowego złożone po dniu 30 listopada 2022 r. pozostawia się bez rozpoznania.
Aplikacja mobilna KM
Od 23 sierpnia można już korzystać z nowoczesnej i intuicyjnej aplikacji mobilnej Kolei Mazowieckich. To jedyna aplikacja umożliwiająca zakup biletów okresowych. Posiada również funkcję automatycznego odnowienia biletu, odroczonej płatności oraz proponuje najkorzystniejszą ofertę cenową. Dzięki aplikacji mamy nieograniczony dostęp do kasy biletowej i punktu informacji, a to wszystko komfortowo i bez kolejki.
Korzystając z aplikacji, można kupić bilet nie tylko dla siebie, ale także innych osób. Nie trzeba również martwić się o brak zasięgu przy kontroli biletu – aplikacja daje dostęp do biletów offline. Ponadto, w przypadku zgubienia telefonu, bilet okresowy można łatwo odzyskać, korzystając z aplikacji na innym urządzeniu.
Dodatkową nowością i dużą zaletą jest także możliwość skorzystania z płatności Twisto. Jest to płatność odroczona do 30 dni, którą następnie podróżny może uregulować w całości albo rozłożyć na raty. Aplikacja umożliwia "zapamiętanie" kupowanego biletu okresowego. Jeśli podróżny jako metodę płatności wybierze płatność cykliczną, wówczas bilet okresowy odnowi się automatycznie. To duże ułatwienie szczególnie dla tych osób, które regularnie korzystają z wybranej oferty – mówi Dariusz Grajda, członek zarządu KM.
Aplikacja mobilna KM jest kompatybilna z IKM. Zastosowany został mechanizm wspólnego logowania do aplikacji mobilnej i strony internetowej www.bilety.mazowieckie.com.pl. Dzięki, któremu podróżni korzystający z zakupu biletów przez stronę i posiadający zarejestrowane konto w systemie uzyskują dostęp do aplikacji, używając tych samych danych autoryzacyjnych (login i hasło) bez konieczności rejestracji konta.
Aplikacja mobilna jest dostępna w sklepach App Store, Google Play oraz App Gallery pod nazwą „Koleje Mazowieckie – KM”. Aby z niej skorzystać należy ją pobrać i zainstalować na urządzeniu mobilnym.
XII edycja Konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”
Szanowni Państwo,
z przyjemnością informuję, że Zarząd Województwa Mazowieckiego ogłosił XII edycję Konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”. Konkurs organizuje Województwo Mazowieckie pod auspicjami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Celami tego Konkursu są: popularyzowanie i wyjaśnianie znaczenia wolontariatu, propagowanie inicjatyw dążących do podniesienia prestiżu wolontariatu, poszerzenie wśród mieszkańców Mazowsza wiedzy o rodzajach wolontariatu i zakresu pracy wolontariuszy, a przede wszystkim zachęcanie mieszkańców Mazowsza do podejmowania aktywności wolontariackiej.
W tym roku Laureaci będą wybierani w następujących kategoriach:
- indywidualny wolontariusz,
- wolontariat grupowy,
- szkolne/przedszkolne koło wolontariatu,
- wolontariat seniorów,
- kategoria specjalna – pomoc Ukrainie.
Działalność wolontariuszy widoczna jest w wielu obszarach, w których swoje zadania realizuje samorząd województwa, są to m. in. edukacja, pomoc społeczna, ochrona środowiska, kultura fizyczna i turystyka czy ochrona zdrowia. Jednocześnie wyjątkowo w tej edycji została dodana kategoria specjalna, w której uhonorowana zostanie organizacja pozarządowa za działalność na rzecz pomocy Ukrainie. Aktywność, która będzie zaliczana do tej kategorii może być prowadzona na terenie naszego kraju oraz Ukrainy w zakresie np. pomocy humanitarnej, edukacyjnej, psychologicznej, medycznej, socjalno-bytowej.
Warto docenić i promować takie postawy, dlatego w imieniu Pana Marszałka uprzejmie Państwa proszę o włączenie się w promocję Konkursu, w tym zamieszczenie informacji o konkursie na tablicach ogłoszeń oraz na stronie internetowej jednostki. Zgłoszenia kandydatów przyjmujemy do 30 września br.
Z poważaniem
Sekretarz Województwa
Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
w Warszawie
Waldemar Kuliński
Sprawę prowadzi:
Joanna Bogucka, telefon: 225 979 683 joanna.bogucka@mazovia.pl
Wprowadzenie drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopień CHARLIE-CRP)
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń na podstawie Zarządzenia nr 283 z dnia 30 sierpnia 2022r. wydanego przez Prezesa Rady Ministrów informuje o wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) oraz na podstawie Zarządzenia nr 282 z dnia 30 sierpnia 2022r. informuje o wprowadzeniu trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopień CHARLIE-CRP) obowiązującego na obszarze całego kraju od dnia 01 września 2022r. od godz. 00:00 do dnia 30 listopada 2022r. do godz. 23:59.
Stopień BRAVO jest wprowadzany w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.
Natomiast stopień CHARLIE-CRP jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń
/-/ mgr Andrzej Szymański
UWAGA! Czasowe wyłączenie drogi z ruchu Bieżuń – Mak
W związku z rozpoczęciem robót budowlanych polegających na przebudowie drogi gminnej nr 460120W Bieżuń – Mak na odcinku o długości ok. 1 700 metrów począwszy od skrzyżowania ul. Prostej oraz ul. Lawendowej informuję o czasowym wyłączeniu drogi z ruchu w dniach od 29.09.2022 r. do 04.10.2022 r.
/-/ Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń
Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu z terenu Gminy Bieżuń – etap XII
Zapraszamy do udziału w XXIX Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej w Poświętnem
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku zaprasza młodych rolników z Mazowsza do udziału w XXIX Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej, która odbędzie się 17 października 2022 r. w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym w Płońsku, ul. H. Sienkiewicza 11, początek godz. 10:00.
Zawód rolnika jest coraz trudniejszy ze względu na nowe technologie, technikę, konieczność rozumienia współczesnego świata, relacji, związków zachodzących na rynkach, w przyrodzie i środowisku, gdzie odbywa się produkcja. Chcąc uhonorować najlepszych młodych rolników zapraszamy chętnych do udziału tegorocznej Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej w Poświętnem.
Uczestnicy
W Olimpiadzie mogą uczestniczyć młodzi rolnicy z Mazowsza w wieku 18-40 lat, prowadzący samodzielnie lub razem z rodzicami gospodarstwa rolne. Więcej szczegółów nt. udziału młodzieży (młodzi rolnicy, studenci, uczniowie ostatnich klas szkół rolniczych) i zasad przeprowadzenia Olimpiady podajemy w załączonym Regulaminie. Przewidujemy udział 40 osób.
Nagrody
Za zajęcie miejsc od I – VII laureaci otrzymają nagrody finansowe w wysokości:
nagroda za I miejsce – 1500 zł
nagroda za II miejsce – 1400 zł
nagroda za III miejsce – 1300 zł
nagroda za IV miejsce – 1200 zł
nagroda za V miejsce – 1100 zł
nagroda za VI miejsce – 1000 zł
nagroda za VII miejsce – 900 zł
Nagrody zostaną przekazane na konto laureata albo wypłacone w kasie MODR. Organizator zapewnia nagrody rzeczowe tj. roczną prenumeratę miesięcznika Wieś Mazowiecka za zajęcie miejsc I – X oraz nagrody wyróżnienia za miejsca VIII – X ufundowane przez dodatkowego Partnera Państwową Uczelnię Zawodową im. I. Mościckiego w Ciechanowie.
Rekrutacja
Kartę zgłoszenia udziału należy przekazać do 11 października 2022 r. do MODR Oddział Poświętne w Płońsku w wersji elektronicznej (skan z własnoręcznym podpisem) na adres e-mailowy sekretariat.plonsk@modr.mazowsze.pl; lub w wersji papierowej na adres MODR Oddział Poświętne w Płońsku ul. H. Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk, lub poprzez doradców rolniczych pracujących w powiatowych zespołach doradczych. Pytania w sprawie Olimpiady można kierować na adres: malgorzata.najechalska@modr.mazowsze.pl; lub justyna.szydlowska@modr.mazowsze.pl .
Tematyka Olimpiady
Dominujące zagadnienia to innowacje w rolnictwie. Pytania testowe i otwarte przygotowali pracownicy Działu Technologii Produkcji Rolniczej naszego Ośrodka.
Wykład pt. Innowacje w rolnictwie - wybrane zagadnienia wygłosi dr hab. Paweł Krystian Bereś, profesor Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Rzeszowie.
Przewidziane są konsultacje odnośnie nowoczesnego rolnictwa z zaproszonym ekspertem.
Więcej szczegółów w załączniku Preferowane zagadnienia – XXIX Olimpiada Wiedzy Rolniczej.
Realizacja XXIX Olimpiady Wiedzy Rolniczej
Celem Olimpiady jest podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji młodych rolników z zakresu rolnictwa. Poznanie i wdrożenie przez uczestników nowych kierunków produkcji, skorzystanie z transferu innowacyjnych metod produkcji do praktyki rolniczej wpłynie w przyszłości na rentowność gospodarstw rolnych.
Olimpiada jest dofinansowana na podstawie Umowy nr W/UMWM-UF/UM/RW/1238/2022 w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, na lata 2014–2020, Plan operacyjny na lata 2022–2023 zawartej w dniu 26.07.202 r. przez MODR Warszawa z Województwem Mazowieckim.
W załączeniu :1.
- Karta zgłoszenia
- Regulamin XXIX Olimpiady Wiedzy Rolniczej
- Tematyka Olimpiady- Preferowane zagadnienia
Udział w Olimpiadzie (uczestników, członków komisji i obserwatorów) oznacza również zobowiązanie się do stosowania zaleceń epidemiologicznych i obostrzeń sanitarnych obwiązujących w związku z COVID-19.
Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych mazowieckie.ksow.pl, gdzie można znaleźć informacje o bieżących inicjatywach i wsparciu KSOW oraz ksow.pl, gdzie można zarejestrować się jako Partner KSOW.
Osoby zainteresowane z Gminy Bieżuń prosimy o kontakt telefoniczny : 512 259 524
Dystrybucja tabletek jodku potasu na terenie gminy Bieżuń w przypadku zagrożenia radiacyjnego
W związku z informacjami dot. działań zbrojnych w rejonie Zaporskiej Elektrowni Atomowej służby krajowe we współpracy z samorządami rozpoczęły prewencyjny, wyprzedzający proces dystrybucji tabletek z jodkiem potasu.
W Gminie Bieżuń tabletki zostały rozlokowane w 4 punktach dystrybucyjnych, z których będą wydawane w przypadku zajścia takiej konieczności:
1. Samodzielny Publiczny Miejsko – Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bieżuniu (ul. Zacisze 2, 09-320 Bieżuń).
2. Zespół Placówek Oświatowych w Bieżuniu (ul. Stefana Gołębiowskiego 1, 09-320 Bieżuń).
3. Samorządowa Szkoła Podstawowa w Sławęcinie (Sławęcin 63, 09-320 Bieżuń).
4. Urząd Miasta i Gminy w Bieżuniu (ul. Warszawska 2, 09-320 Bieżuń).
W związku z tym, prosimy mieszkańców Gminy o zapoznanie się z rozmieszczeniem punktów wydawania preparatu, zgodnie z miejscem zamieszkania/zameldowania oraz z ulotką preparatu dla pacjenta.
Informacja ma charakter działania prewencyjnego i informacyjnego aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego, mieli Państwo świadomość gdzie się zgłosić i w jaki sposób postępować z preparatem.
Każdy mieszkaniec Gminy Bieżuń będzie mógł pobrać tabletki jodku potasu w dowolnym punkcie.
Konsultacje społeczne z mieszkańcami miejscowości Karniszyn-Parcele.
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń postanawia przeprowadzić konsultacje społeczne o zasięgu lokalnym, dotyczące opinii mieszkańców miejscowości Karniszyn- Parcele kolonia Karniszyn w sprawie zmiany rodzaju urzędowej nazwy miejscowości Karniszyn - Parcele kolonia wsi Karniszyn na wieś Karniszyn- Parcele.
W konsultacjach społecznych mają prawo brać udział mieszkańcy miejscowości Karniszyn- Parcele.
Konsultacje społeczne są ważne bez względu na ilość osób w nich uczestniczących.
Konsultacje prowadzone będą w terminie od dnia 17 października 2022 roku do dnia 30 października 2022 roku.
Konsultacje będą prowadzone w formie pisemnej, poprzez wypełnienie i podpisanie formularza konsultacyjnego, stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
Formularze konsultacyjne będą dostępne w Urzędzie Miasta i Gminy Bieżuń, na stronie internetowej Gminy Bieżuń, a także w sołectwie Karniszyn - Parcele,
Wypełnione formularze konsultacyjne można złożyć w czasie trwania konsultacji w Urzędzie Miasta i Gminy Bieżuń w dniach i godzinach urzędowania, drogą pocztową na adres Urząd Miasta i Gminy w Bieżuniu ul. Warszawska 2, 09-320 Bieżuń, pocztą elektroniczną na adres umig@biezun.pl podpisując plik profilem zaufanym lub za pomocą platformy ePUAP.
Składając formularz konsultacyjny należy podać imię i nazwisko i adres zamieszkania.
ANKIETA WS. ZAKUPU WĘGLA Z RZĄDOWEGO PROGRAMU O DYSTRYBUCJI WĘGLA
W związku z informacjami Polskiej Grupy Energetycznej Paliwa sp. z o.o., dot. redystrybucji węgla dla odbiorców indywidualnych, Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański zwraca się z prośbą o wypełnienie ANKIETY dotyczącej zapotrzebowania na węgiel w gospodarstwach domowych mieszkańców naszej gminy. Ankieta pozwoli oszacować ilość jaką, Gmina Bieżuń zamówi u dostawcy.
Wypełnioną ankietę można wysłać na adres mailowy umig@biezun.pl lub na adres: Urząd Miasta i Gminy Bieżuń, ul. Warszawska 2, 09-320 Bieżuń.
Ogłoszenie o konsultacjach z organizacjami pozarządowymi.
OGŁOSZENIE
W SPRAWIE PRZEPROWADZENIA KONSULTACJI SPOŁECZNYCH DOTYCZĄCYCH PROJEKTU PROGRAMU WSPÓŁPRACY MIASTA I GMINY BIEŻUŃ Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI ORAZ Z PODMIOTAMI WYMIENIONYMI W ART. 3 UST. 3 USTAWY Z DNIA 24 KWIETNIA 2003 R. O DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO I O WOLONTARIACIE NA 2023 ROK
Link do strony BIP
ODPADY WIELKOGABARYTOWE
22 PAŹDZIERNIKA 2022r. (sobota) - BIEŻUŃ
29 PAŹDZIERNIKA 2022r. (sobota) - TERENY WIEJSKIE
WAŻNE! Odpady należy wystawić przed posesję do godz 7:00
Sporstowanie do ANKIETY W SPRAWIE sprzedarzy węgla z Rządowego Programu o dystrybucji węgla
Sprostowanie dotyczy pkt. 2) informacji dodatkowych.
2) Przewidywana cena węgla brutto nie będzie przekraczała 2000 zł za 1 tonę.
„Diagnozę problemów społecznych”. Ankieta - dla mieszkańców gminy Bieżuń
Oficyna Profilaktyczna z Krakowa na zlecenie Gminy Bieżuń realizuje „Diagnozę problemów społecznych”. W związku z tym prosimy o uzupełnienie anonimowej ankiety, która posłuży przygotowaniu istotnych dokumentów dla naszej Gminy, służących rozwiązywaniu problemów z jakimi borykają się mieszkańcy, a także zaplanowaniu odpowiednich działań profilaktycznych.
Poprzez przygotowany specjalny link, wszyscy mieszkańcy mają możliwość wypełnienia anonimowej ankiety bezpiecznie w swoim domu. Ankietę można wypełnić za pośrednictwem telefonu komórkowego, komputera, czy innych urządzeń elektronicznych, które posiadają dostęp do Internetu. Wystarczy kliknąć w link, odpowiedzieć na kilka pytań, a następnie kliknąć „wyślij”.
Link do ankiety: https://biezun.webankieta.pl/
Informacja o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych
Informujemy, że Gmina Bieżuń przystępuje do sprzedaży węgla, zgodnie z Ustawą z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, do dnia 31 grudnia 2022 r.
Zapraszamy do składania wniosków.
Gmina planuje również sprzedaż węgla od 1 stycznia 2023 r.
Wnioski o zakup preferencyjny węgla
Wnioski o zakup preferencyjny węgla frakcji groszek lub orzech można składać w
Urzędzie Miasta i Gminy w Bieżuniu
ul. Warszawska 2, tel. 23 657 80 56
Formularze wniosków dostępne są:
- w Sekretariacie urzędu,
- na stronach bip.biezun.nv.pl lub biezun.pl
Zakup węgla po preferencyjnych cenach przysługuje osobom:
- które spełniają warunki uprawniające do wypłaty dodatku węglowego
- lub dokonały wpisu do CEEB (w przypadku gdy nie złożyły wniosku o dodatek węglowy).
Maksymalna ilość węgla na jedno gospodarstwo domowe w sezonie grzewczym 2022/2023 wynosi 3 tony:
- 1,5 tony do dnia 31 grudnia 2022,
- 1,5 tony do dnia 30 kwietnia 2023.
Maksymalna cena 1 tony węgla będzie wynosić 2000,00 zł.
Cena nie obejmuje transportu węgla z punktu dystrybucji do gospodarstwa domowego.
Węgiel nie będzie pakowany w worki.
Punkt dystrybucji będzie znajdował się na terenie gminy.
UWAGA MIESZKAŃCY! - NOWELIZACJA USTAWY O DODATKU WĘGLOWYM
Informuje, iż ostatnia nowelizacja dotycząca zmian w dodatku węglowym nie zniosła zapisu art. 2 ust. 3a i 3b ustawy o dodatku węglowym, który mówi o tym, iż w przypadku, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem. Przepis ten nadal obowiązuje.
Ostatnie zmiany w ustawie o dodatku węglowym wprowadziły jedynie możliwość uzyskania tego dodatku, gdy pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe pod warunkiem, że osoby, które chcą uzyskać w/w świadczenie podjęły działania zmierzające w szczególności do ustalenia odrębnych adresów miejsca zamieszkania lub formalnego wyodrębnienia nowego lokalu .
Zapis w art. 26 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych odnosi się tylko do sytuacji, gdy ze względów proceduralnych osoby, które podjęły działania nadania nowego adresu lub wyodrębnienia nowego lokalu, ale nie mogą zakończyć czynności do 30 listopada 2022r.
art. 2 ust.3c
"3c. W przypadku, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, nie stosuje się ust. 3a i 3b do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła.”
W związku z tym konieczne jest potwierdzenie tych czynności odpowiednimi dokumentami, świadczącymi np: o tym, że takie działania zostały podjęte np. dokument w sprawie nadania adresu lub informacja, że nie jest możliwe nadanie adresu do 30 listopada br. i ewentualnie, jaki jest termin załatwienia sprawy. Samo oświadczenie stron jest niewystarczające.
Nieuzasadnionym jest występowanie o dodatek węglowy, jeśli strona nie podejmie działań w celu ustalenia adresu (np. 10A i 10B), a w przypadku braku nowego adresu ustalenie odrębnego lokalu (np. lok. 1 i lok.2) do dnia 30 listopada 2022 r. i nie przedłoży dokumentu, że złożyła wniosek do odpowiedniego organu w celu uzyskania tego adresu, i ewentualnie organ może wskazać czy jest możliwe załatwienie wniosku do 30 listopada b.r.
BURMISTRZ MIASTA I GMINY BIEŻUŃ
Kampania edukacyjna w zakresie promocji idei dawstwa i transplantacji – „Daj życie"
Samorząd Województwa Mazowieckiego na początku br. zainaugurował kampanię informacyjno-edukacyjną pod hasłem „Daj życie”, której celem jest zwiększenie liczby przeszczepów.
Mała liczba narządów pobieranych od osób zmarłych to główna przyczyna ograniczająca liczbę przeszczepień. Mimo, że najczęściej od jednego dawcy pobieranych jest kilka narządów, ich liczba jest niewspółmierna w stosunku do rosnącej grupy biorców.
Dlatego też podstawą kampanii „Daj życie” jest przede wszystkim edukacja, której przesłaniem jest zwiększenie społecznego poparcia dla transplantacji jako metody leczenia. Jednym z działań jest spot pt.: "Każde życie", opracowany przez ekspertów z dziedziny transplantologii klinicznej.
Kampanię organizuje województwo mazowieckie pod auspicjami Zespołu ds. wdrożenia Programu pn. „Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie mazowieckim”, realizowanego w ramach „Programu rozwoju donacji i przeszczepiania narządów”.
Materiały
Wiecej informacji nt. kampanii "Daj życie"
Wideo
Kampania "Daj życie" - wideo
BUDŻET OBYWATELSKI MAZOWSZA 2022
Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie III już edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza (BOM), który daje mieszkańcom Mazowsza możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydatkowane środki z budżetu województwa.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie informuje, że wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie III już edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza (BOM), który daje mieszkańcom Mazowsza możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydatkowane środki z budżetu województwa.
Poniżej przedstawiam bieżący harmonogram programu:
• od 1 do 20 lutego 2022 r. - nabór projektów;
• od 21 lutego do 8 kwietnia 2022 r. - ocena projektów;
• do 14 kwietnia 2022 r. - informacja o wynikach oceny projektów i czas na odwołania;
• do 24 maja 2022 r. - ogłoszenie listy projektów poddawanych pod głosowanie;
• od 30 maja do 19 czerwca 2022 r. – głosowanie;
• do 30 czerwca 2022 r. - ogłoszenie wyników głosowania.
Informacja dla przedsiębiorców, firm, osób prowadzących działalność gospodarczą
Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Do tej pory obowiązek ten mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.
PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę. Umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie.
Z czego mogą korzystać przedsiębiorcy na PUE ZUS
· mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych,
· mogą kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS,
· mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników,
· mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).
PUE krok po kroku dla płatników
Jak założyć konto na PUE ZUS
Profil na PUE ZUS zakładany jest zawsze dla osoby fizycznej. Aby zarejestrować i potwierdzić profil, trzeba mieć skończone 13 lat.
Płatnik składek– osoba fizyczna może założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie (np. księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego). Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność jako osoba fizyczna, system automatycznie przypisze rolę płatnik do konta PUE ZUS, gdy dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane w zgłoszeniu płatnika składek (np. NIP, PESEL).
Płatnik składek – osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej musi działać przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli, ewentualnie udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego.
Aby założyć profil na PUE ZUS:
1. Wejdź na stronę www.zus.pl i kliknij przycisk [Zarejestruj w PUE] (na górze strony).
2. Wybierz, dla kogo zakładasz profil – do wyboru jest rejestracja: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm]. Formularz rejestracyjny nieznacznie różni się w zależności od dokonanego wyboru. Po wybraniu rejestracji [Dla przedsiębiorców], poza danymi osobowymi, wpisz również NIP.
3. Wybierz sposób rejestracji:
· za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),
· za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
· za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl)
· samodzielnie wypełnij formularz rejestracji.
4. Jeśli rejestrujesz się za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS.
5. Jeśli skorzystasz z formularza rejestracji i wybierzesz przycisk [DO REJESTRACJI], wypełnij wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni od rejestracji musisz też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.
PUE krok po kroku - rejestracja i logowanie
Informacje w sprawie PUE ZUS
· dostępne na stronie http://www.zus.pl ;
· infolinia 22 560 16 00 - od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 18.00;
· e-wizyta dostępna na stronie: https://www.zus.pl/e-wizyta;.
· sala obsługi klientów w najbliższej placówce ZUS.
III Ogólnopolski Konkurs Testowy z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”
Zapraszamy rolników do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Testowym z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”
Konkurs ma na celu upowszechnianie wśród rolników „Zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym” oraz wiedzy o zagrożeniach wypadkowych, a w konsekwencji ograniczenie liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników.
Organizowany po raz trzeci konkurs przebiega w formule on-line i jest realizowany przy pomocy platformy edukacyjnej Moodle. Rolnicy zainteresowani uczestnictwem logują się pod linkiem https://bezpieczenstwo.krus.gov.pl/, a następnie rozwiązują test złożony z 20 pytań jednokrotnego wyboru, dotyczących zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych i szkodliwych substancji chemicznych, np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw itp. Do rozwiązania konkursowego testu rekomendujemy aktualne wersje przeglądarek: Google Chrome oraz Mozilla Firefox.
Konkurs zakończy się 25 listopada 2022 r. o godz. 24:00. Sto osób, które udzieli największej liczby prawidłowych odpowiedzi w najkrótszym czasie, otrzyma nagrody rzeczowe o wartości ok. 600 zł brutto.
Szczegółowe zasady udziału w konkursie określa regulamin.
UWAGA - Próba syren alarmowych - 28 Listopada 2022 r.
W związku z realizacją projektu pn. „Mazowieckie syreny + - rozbudowa i modernizacja systemu ostrzegania i alarmowania ludności” w dniu 28 listopada 2022 r. odbędzie się odbiór techniczny zainstalowanych na terenie powiatu żuromińskiego syren alarmowych, polegający na wyemitowaniu akustycznych sygnałów alarmowych oraz komunikatów głosowych. W związku z powyższym prosimy mieszkańców o zachowanie spokoju i niereagowanie na dźwięk włączanych urządzeń alarmowych.
KONKURS - Europa z naszej ulicy już po raz piąty
Rok 2022 został przez Komisję Europejską ogłoszony Rokiem Młodzieży, dlatego też już po raz piąty zapraszamy młodzież ze szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie w ramach projektu Europa z naszej ulicy, w którym nagrodą jest wyjazd do Brukseli i spotkanie z europosłami. Organizatorem konkursu jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Nabór projektów trwa do 27 stycznia 2023.
– Celem konkursu jest zaktywizowanie młodzieży do uczestnictwa w życiu społecznym, poprzez zapoznanie się ze wspólnym dziedzictwem kulturalnym, historycznym oraz intelektualnym Europy. Chcemy budować wśród młodych osób poczucie wspólnoty, integracji, zaufania i przede wszystkim pokazać, że wspólne działania służą rozwojowi oraz wzajemnemu bezpieczeństwu w budowaniu lepszej przyszłości – mówi Sławomir Piwowarczyk, koordynator konkursu.
Weź udział w projekcie – to proste
Zadaniem uczestników konkursu jest znalezienie i pokazanie związków swojej okolicy, miejscowości czy regionu z kulturą i wartościami europejskimi. Forma przekazu może być różnorodna, od prezentacji, po przygotowanie projektu folderu, krótkiego filmu, cyklu podcastów o różnorodnej tematyce związanej ze wspólną historią, czy też kulturą całej Europy. Wybór formy i tematu zależy od nieograniczonej wyobraźni młodzieży.
- Udział w konkursie to doskonała okazja dla osób, które interesują się wspólnotą Europejską, historią Europy, a także przyszłością Polski i Polaków w europejskim dążeniu do wspólnotowości - mówi Maria Holzer, dyrektorka Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.
Dla kogo jest konkurs?
Do udziału w konkursie zapraszamy grupy młodzieży w zespołach od 4 do 6 osób. Oprócz wartości merytorycznych projektów, oceniane będą również umiejętności pracy zespołowej.
Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym etapie, należy zgłosić pomysł za pomocą wysłania formularza dostępnego na stronie Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Zespół musi przesłać opis projektu oraz w jakiej formie zostanie on zrealizowany i zaprezentowany. Następnie, spośród zgłoszeń zostanie wybranych dziesięć pomysłów, które zostaną realizowane.
W drugim etapie autorzy zgłoszeń najwyżej ocenionych przygotują projekty w wybranej przez siebie formie. Zespoły wybranych projektów zostaną zaproszone do udziału w finale, który będzie miał miejsce w Warszawie.
Wyboru najlepszych projektów dokona jury w którego skład na przestrzeni poprzednich edycji wchodzili m.in. Kinga Dębska - reżyserka, Anna Dziewit-Meller – dziennikarka i pisarka, czy Piotr Stasiak – dokumentalista.
Nagroda – wyjedziesz do Brukseli
Nagrodą dla najlepszych zespołów projektowych będzie wyjazd do Brukseli, podczas którego młodzież pozna europejską stolicę, zwiedzi Parlament oraz Komisję Europejską i spotka się z pracującymi europosłami. A to wszystko przy smaku oryginalnej belgijskiej czekolady.
Zapoznaj się z regulaminem
Pobierz formularz zgłoszeniowy z naszej strony
Informacja o wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) oraz o wprowadzeniu trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopień CHARLIE-CRP) a także o wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń na podstawie Zarządzenia nr 388 z dnia 30 listopada 2022 roku wydanego przez Prezesa Rady Ministrów informuje o wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) oraz na podstawie Zarządzenia nr 389 z dnia 30 listopada 2022 roku informuje o wprowadzeniu trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopień CHARLIE-CRP) a także na podstawie Zarządzenia nr 390 z dnia 30 listopada 2022 roku wydanego przez Prezesa Rady Ministrów informuje o wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej obowiązującego na obszarze całego kraju od dnia 01 grudnia 2022 roku. od godz. 00:00 do dnia 28 lutego 2023 roku. do godz. 23:59 (jest to przedłużenie okresu obowiązywania drugiego stopnia alarmowego BRAVO oraz trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP wprowadzonego od dnia 01 września 2022r. od godz. 00: 00 do dnia 30 listopada 2022r. do godz. 23:59. na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).
Stopień BRAVO jest wprowadzany w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.
Natomiast stopień CHARLIE-CRP jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń
/-/ mgr Andrzej Szymański
Apel do mieszkańców - odśnieżanie chodników
Szanowni mieszkańcy!
W związku z nasilającymi się opadami śniegu informuję, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mieszkańcy zobowiązani są do sprzątania chodników położonych wzdłuż ich nieruchomości między innymi poprzez uprzątniecie błota i śniegu.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mówi, że właściciele muszą dbać o czystość i porządek na swoich nieruchomościach poprzez:
- uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości;
- właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń
Andrzej Szymański
Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego z dnia 16 grudnia 2022 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)
Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego z dnia 16 grudnia 2022 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu ciechanowskiego, gostynińskiego, łosickiego, mławskiego, otwockiego, płockiego, miasta Płock, radomskiego, miasta Radom, siedleckiego, miasta Siedlce, sokołowskiego, sierpeckiego i żuromińskiego.
Zawiadomienie o zmianie wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od 1 stycznia 2023 r.
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń działając na podstawie art. 6m ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zawiadamia, w związku z podjęciem w dniu 6 grudnia 2022 r. uchwały nr XL/307/2022 Rady Miejskiej w Bieżuniu zmieniającej uchwałę Nr XIV/115/2019 Rady Miejskiej w Bieżuniu z dnia 17 grudnia 2019r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki tej opłaty, że od dnia 1 stycznia 2023 r. wprowadzona została nowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Nowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny, wynosi 25,00 zł miesięcznie od jednej osoby zamieszkującej daną nieruchomość.
WAŻNE: każdy mieszkaniec jest zobowiązany do selektywnego zbierania odpadów komunalnych obejmującego: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odpady opakowaniowe wielomateriałowe, bioodpady i popiół.
W sytuacji stwierdzenia, że właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, opłata będzie naliczana z zastosowaniem stawki podwyższonej, tj. 75,00 zł miesięcznie od jednej osoby zamieszkującej daną nieruchomość.
Kwota ulgi za posiadanie kompostownika i kompostowanie Bioodpadów stanowiących odpady komunalne pozostaje bez zmiany i wynosi 2,00 zł od danej nieruchomości.
Wkrótce każdy właściciel nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, otrzyma zawiadomienie o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczonej jako iloczyn nowej stawki opłaty i danych podanych w dotychczasowej deklaracji.
W związku ze zmianą stawki opłaty właściciele nieruchomości nie muszą składać nowych deklaracji.
Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń
/-/ Andrzej Szymański
Apel do mieszkańców!
Czy zdajesz sobie sprawę, jakie konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie ze sobą spalanie odpadów, w tym m.in. plastików, w domowych piecach?
Czy wiesz, że jest to proceder niezgodny z prawem? Masz świadomość, że prawidłowa segregacja odpadów pozwala odzyskać z nich cenne surowce i oszczędzić zasoby naturalne?
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, zadbajmy o siebie i nasze środowisko!
Życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok
Ptasia grypa - apel Wojewody Mazowieckiego
Konkurs Edukacji Ekologicznej dla dzieci - Mistrz Recyklingu i Przyjaciele 2023
15 stycznia 2023 rusza IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla dzieci szkół podstawowych. Jakie zadania mamy dla Was tym razem?
Świat Recyklingu – zagraj z nami w grę, w której każdy materiał, każda drobinka jest cenna i ma konkretną wartość.